Fake , Non Confirmed ve Valid pagerank kavramları

8 Ekim 2007 Pazartesi

Bugün webmasterların kafasını cidden kurcalayan bi konuya değineceğim. Alışveriş veya link değişimi yaparken çoğu işimize yarayan bi faktörden bahsetmek istiyorum. ¨pagerank¨ ...

Pagerank Nedir?

Pagerank Google'ın geliştirdiği bir sistemdir. Her sitenin kendine ait belirli bir pagerank değeri vardır. Bu değer 0 ila 10 arasında değişmektedir. Google için pagerank önemli bir olgudur fakat herley değildir. Sayfanın değerini gösterir.

Pagerank nasıl kazanılır?

Dediğim gibi pagerank sayfanın değeri diye adlandırlabilir. Web sayfasının kalitesi yüzlerce nedene başlı olabilir. Pagerank hesaplamasında kullanılan belli başlı kriterler;

Sayfanın dışardan yüksek pagerank'a sahip sitelerden aldığı backlink.

Sayfanın kodlaması (Karışık ve ağır olmayan bi tasarıma sahip olması. CSS in her yerde kullanılması. Div gibi...)

ve en önemlisi...

Sayfanın içeriği( Özgün, çalıntı olmayan doyurucu bir içerik. İnsalığa faydalı bir içerikse sayfa yüksek pr değeri alabilir. )

Bu tarz kriterlere uyarak sitenizi insanlığa faydalı kar amacı gütmeyen bi site olarak yaparsanız, yüksek pagerank değerlerine ulaşmak imkansız değildir.

Pr5 linklerin satımı aylık 10 ytl den başlamaktadır. Sitenize aylık 15 tane link aldığınızı düşünürseniz bu ek gelir sizi tatmin edecektir :)

Peki fake pagerank nedir?

Sahte pagerank olarak adlandırılır. Googleda info:www.siteismi.com diye arama yapıldığında başka bir site çıkıyorsa o site fake pagerank değerine sahiptir. Fake pagerank ilk güncellemede hakettiği değeri almaktadır.

Non-confirmd pagerank nedir?

Gene googleda info:www.siteismi.com diye arama yapıldığında hiç bir sonuç vermeyen sitelerdir. Google bu sitelri indexledikten sonra pagerank değerinin gerçekliği ortaya çıkar. Şaibeli bir durumdur.

Valid Pagerank Nedir?

info:www.siteismi.com diye arama yapıldığında sitenin kendi url çıkıyorsa bu site gerçek(valid) pagerank değerine sahiptir.

Şimdilik anlatacakalarım bu kadar ilerki günlerde görüşmek üzere

Çok içerik mi öz içerik mi?

wmwebtr ödüllü seo yarışması sitemi hazırlarken deflarca düşündüm. Sitemi sağdan soldan çaldığım onlarca makale ilemi doldursam yoksa, kendi yazacağım az sayıda içerikle mi beslesesem?

Şu anda birinci seçeneği yapan arkadaşlar aramalarda üst sıralarda. Bende zamanla yukarı çıkacağıma inanıyorum. Şimdilik düzenli makale eklemeye devam edelim.


Ha bu arada Google beni 19. sıraya çekmiş =)